Przepławki na obszarze RZGW Kraków
Przepławka to konstrukcja, której zadaniem jest umożliwienie migrującym rybom pokonania sztucznej bariery w rzece (np. zapory, jazu, progu itp.). Zapewnienie drożności dla ryb dwuśrodowiskowych jest jednym z wymogów dobrego stanu wód. Przepławki buduje się w celu ograniczenia negatywnego wpływu człowieka, który swoją działalnością zaburzył funkcjonowanie środowiska naturalnego.
Jedną z cech naturalnego środowiska rzecznego jest brak barier uniemożliwiających migrację organizmów wodnych, ale także hamujących ruch rumowiska. Przegrodzenie rzeki sztucznymi przegrodami zakłóca w istotny sposób możliwość poszukiwania przez ryby pokarmu, kryjówek czy miejsc na tarło, co wpływa na ich liczebność i kondycję, a w skrajnych przypadkach, gdy odcięty zostanie dostęp do tarlisk w górnych częściach rzek, może prowadzić do wyginięcia całych populacji.
W 2022 r. w amerykańskim Richland RZGW w Krakowie przyznano międzynarodową nagrodę Fish Passage. Ta prestiżowa nagroda została przyznana za podjęte w latach 2018-2021 działania związane z przywróceniem ciągłości ekologicznej dwóch rzek w południowej Polsce: Wisłoka i Biała Tarnowska.
1. PROJEKT WISŁOKA
Przepławka Mokrzec
Przepławka Dębica
Przepławka Gorlice 1
Przepławka Gorlice 2
Przepławka Jedlicze
Przepławka Ropica Polska
Przepławka Szczepańcowa
2. PROJEKT BIAŁA TARNOWSKA
Przepławka Bobowa
Przepławka Grybów
Przepławka Stróże
3. PROJEKT WISŁA, SOŁA, SKAWA
Przepławka Broszkowice
Przepławka Dwory
Przepławka Grodzisko
Przepławka Podolsze
Przepławka Bielany
Przepławka Smolice
Przepławka Wadowice